Jaké jsou
možnosti léčby svědění?

Drbe se váš pejsek často?

V současné době se už opouští od kortikosteroidů. Na trhu jsou k mání nové a revoluční tablety, které jsou přímo určené pro rychlé utlumení svědivosti a jsou také vhodné pro dlouhodobou léčbu psích pacientů s atopickým ekzémem.

Proč se tedy používaly kortikosteroidy tak dlouho?

Nejběžnějším způsobem antipruritické terapie bývaly kortikosteroidy, tj. steroidy s protizánětlivými a antialergickými vlastnostmi, které účinně snižují pocit svědění.

Za jejich masové rozšíření mohla nízká cena. Léčba steroidy, ačkoli je účinná, může vést k závažným krátkodobým nežádoucím účinkům a dlouhodobým komplikacím, které postihnou vaše zvíře.

  • Váhový přírůstek v důsledku hromadění vody v těle
  • Zvýšená žíznivost a tím pádem i častější potřeba venčení
  • Zvýšení hladiny krevního cukru (může dojít k rozvoji dočasné cukrovky)
  • Zvýšený pocit hladu
  • Ochablost svalů
  • Podráždění

Naštěstí se již v současné době opouští od plošného předepisování kortikosteroidů a čím dál víc veterinářů se přiklání k novým možnostem, jak psím pacientům ulevit od svědivosti rychle, efektivně a s minimem rizika nežádoucích účinků.

Tablety se snadno podávají, umí velmi rychle, zpravidla do několika hodin pomoci od svědivosti. Jsou dobře snášené a mají oproti kortikoidům minimum vedlejších účinků i při dlouhodobém užívání. Lék působí cíleně na zánětlivé buňky i na kožní nervová zakončení.

Hlavním „viníkem“ vzniku pocitu svědivosti je cytokin (malá bílkovina produkována buňkami imunitního systému) zvaný interleukin-31, který se váže na buněčné receptory. Tablety blokují činnost enzymu Janus kinázy, a tím pádem nedojde k podráždění buňky a nevzniká svědivost.

Existuje možnost léčby i formou injekce, která se podává čtyřnohým pacientům jednou měsíčně. Funguje podobným způsobem, jako výše zmíněné tablety, ale odchytává v těle psů interleukin -31 ještě před navázáním na buněčný receptor.

V dnešní době je na trhu také biologická léčba určená psům s alergickou nebo atopickou dermatitidou.

Neváhejte se obrátit na svého veterináře pro bližší informace.

Tablety a biologická léčba
proti svědění pro psy

Na trhu jsou účinné a bezpečné tablety proti svědění, které rychle vrátí vašeho pejska zpět do pohody.

V případě atopické a alergické dermatitidy je také možné použít biologickou léčbu. Poraďte se se svým veterinářem, která možnost je pro vašeho psa nejlepší.